Opublikowano:

Jak dopasować oświetlenie zewnętrzne do architektury budynku?

nowoczesny dom

Oświetlenie zewnętrzne przede wszystkim umożliwia swobodne i bezpieczne poruszanie się po posesji nocą. Nie jest to jednak jego jedyna funkcja. Odpowiednio dobrane i umiejscowione lampy tworzą przyjemną atmosferę wokół obiektu, a także wpływają na estetykę przestrzeni. Podczas ich doboru warto zwrócić uwagę nie tylko na właściwości użytkowe, ale i walory wizualne. W dalszej części naszego wpisu dzielimy się kilkoma wskazówkami na temat tego, jak odpowiednio dopasować oświetlenie zewnętrzne do architektury budynku.

Klasyczne lampy do ogrodu

Ponadczasowa klasyka ma swój urok i wciąż ma swój istotny udział w architekturze współczesnej. Miłośnicy tradycyjnych, eleganckich rozwiązań mogą wybierać spośród rozmaitych lamp utrzymanych w stylu klasycznym. Szczególnie ciekawy przykład stanowią ogrodowe lampy wiszące z dekoracyjnymi elementami i zdobieniami. Dostępne są w różnych modelach i rozmiarach, a także wariantach kolorystycznych np. złoto, srebro, antyk, miedź, patyna zieleń. Doskonale sprawdzą się na tarasie. Mogą również urozmaicić przestrzeń restauracyjnych ogródków. Wśród lamp stojących również można znaleźć kilka ciekawych modeli nawiązujących do stylu klasycznego. Na szczególną uwagę zasługują również maszty i latarnie, które są bardzo efektowne i w ciekawy sposób dopełnią przestrzeń przed budynkiem.

Nowoczesne oświetlenie w ogrodzie

Nowoczesne budynki wymagają zastosowania lamp utrzymanych w tym samym stylu. Dobra wiadomość jest taka, że produktów z tego zakresu w naszej ofercie zdecydowanie nie brakuje. Minimalistyczny design jest bardzo elegancki. Wyróżnia się prostymi formami i kształtami, precyzyjnym wykonaniem i funkcjonalnością. Świetnie komponują się z nowoczesnymi bryłami domów czy obiektów użytkowych. Na szczególną uwagę zasługują stojące lampy ogrodowe, które pozwalają na oświetlenie stref, do których nie dociera światło z punktów świetlnych zamontowanych np. na elewacji. Ich dopełnieniem są lampy wiszące i kinkiety zewnętrzne. Ciekawym rozwiązaniem będzie też zastosowanie lamp do zabudowy, które są dyskretne, a jednocześnie zapewniają jasny strumień światła. Do rozświetlenia ścieżek bądź podjazdów przeznaczone są lampy najazdowe, a do wyeksponowania ciekawych detali architektonicznych czy roślinności polecamy reflektory.