Opublikowano:

Jak oświetlić ścieżkę ogrodową?

ścieżka w ogrodzie

Myśląc o oświetleniu ogrodu, warto pamiętać również o odpowiednim oświetleniu ścieżki ogrodowej. Posiada ją większość ogrodów. Odpowiedni dobór oświetlenia nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale sprawi, że nasz ogród będzie wyglądał estetycznie i efektownie. Na co zwrócić uwagę przy oświetleniu ścieżki ogrodowej?

Bezpieczny i efektowny ogród nocą

Gdy zapadnie zmrok, zadbajmy o to, aby okolice naszego ogrodu w tym ścieżki oraz alejki były odpowiednio oświetlone. Nie chcemy w końcu by z uwagi na panującą w nim ciemność ktoś się przewrócił lub potknął. Ale kwestie wizualne są równie ważne.

Wzdłuż ścieżki do ogrodu możemy ustawić stojące lampy ogrodowe, dostarczające idealną ilość  temperaturę światła. Są dostępne w różnych kolorach i stylistykach oraz zapewniają odpowiednią klasę szczelności i odporność na promieniowanie ultrafioletowe.

Te punkty ścieżki, które znajdują się blisko domu i altany możemy oświetlić również przy pomocy kinkietów, montowanych na elewacjach budynku.

Jeśli wzdłuż ścieżki ogrodowej znajdują się rośliny, warto zadbać o to, aby świetnie prezentowały się również po zmroku. Dlatego dobrze rozważyć skierowanie na nie niewielkiej ilości ciepłego światła.

W powierzchniach ścieżki, szczególnie tej brukowanej lub betonowej, możemy zamontować lampy najazdowe. Da się je zamontować również bezpośrednio w gruncie.

Dobrym pomysłem będzie również postawienie latarni, która pomoże nie tylko w oświetleniu ścieżki, ale nada całości klasyczny, elegancki, wiktoriański styl.

Oświetlenie ścieżki ogrodowej ma jeszcze jedną zaletę w kontekście bezpieczeństwa – odstraszy niepożądanych gości i rabusiów, dając im sygnał że ktoś przebywa w domu, a napad to nienajlepszy pomysł.

Estetyka oświetlenia ścieżki ogrodowej powinna być spójna z pozostałym oświetleniem zamontowanym w ogrodzie, choć czasem miksowanie różnych stylów może również dać doskonały efekt.

Ogród ogrodowi nierówny, dlatego warto skonsultować się ze specjalistami. Pracownicy naszej firmy chętnie doradzą rozwiązania.