Opublikowano:

Czym się kierować przy wyborze lamp ogrodowych?

oświetlenie ogrodu

Pierwsze dni wiosny to idealny czas, aby zaplanować sezonowe zmiany i generalne porządki w swoim otoczeniu. Coraz dłuższe dni i zbliżające się ciepłe wieczory stwarzają wymarzone warunki do spędzania późnych popołudni w ogrodach i na tarasach. Sielski odpoczynek po długich godzinach pracy to prawdziwie zachęcająca wizja – wcześniej jednak należy odpowiednio zadbać o własny, przydomowy, idylliczny kąt. Jednym z najważniejszych elementów takiego ogrodu – zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i estetyki – jest odpowiednie oświetlenie. Na co należy zwrócić uwagę wybierając lampy ogrodowe?

Specyfika oświetlenia zewnętrznego

Projektowanie oświetlenia ogrodowego wymaga dozy wyobraźni i działania z wyprzedzeniem. Plany należy sporządzić jeszcze przed wykończeniem ogrodu i zanim pojawią się w nim rośliny – instalacja przewodów dostarczających lampom energię wymaga rozkopania rowków, którymi zostaną bezpiecznie przeprowadzone kable. Warto więc rozpocząć prace już wczesną wiosną, gdy pogoda staje się mniej kapryśna, ale roślinność nie przebudziła się jeszcze z zimowej wegetacji.

Lampy ogrodowe muszą być odporne na zmienne warunki pogodowe. Będą znajdowały się na zewnątrz przez cały rok, a więc ich konstrukcja musi bez uszczerbku przetrwać zarówno palące słońce, jak i śnieżne zaspy czy tnący grad. Aby Twój ogród nie pogrążył się w egipskich ciemnościach już po kilku burzowych dniach, zwróć szczególną uwagę na trwałość oświetlenia i materiały, z jakich są zrobione. Dobrze sprawdzą się oświetlenia wykonane z wysokiej jakości aluminium odpornego na korozje. Całość musi być szczelna, aby żaden z wewnętrznych przewodów nie był narażony na uszkodzenie spowodowane dostaniem się do niego pary wodnej lub deszczu.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Dobrze zaprojektowane oświetlenie ogrodów i tarasów powinno spełniać kilka funkcji: od zapewnienia bezpieczeństwa, po dodanie otoczeniu wymarzonej kompozycji.

Najbardziej praktyczną stroną montowania lamp zewnętrznych wydaje się oświetlenie punktów pozwalających nam bez problemu poruszać się po najważniejszych obszarach wokół domu. Światło padające na podjazd, ścieżkę czy schody zapewnia swobodę przemieszczania się po posesji nawet w godzinach nocnych. Może też być elementem odstraszającym potencjalnych włamywaczy i złodziei. Ważne więc, aby odpowiednio dobrać moc światła. Sprytnym rozwiązaniem jest podzielenie oświetlenia na kilka włączników. Dzięki temu możesz wybrać, który zestaw lamp jest Ci w danej chwili potrzebny – subtelne i romantyczne czy eleganckie, ale funkcjonalne.

Przytłumiona, nastrojowa łuna świetnie sprawdzi się w czarownych aranżacjach rabat kwiatowych i skalniaków. Alejka do parkowania aut czy rowerów powinna być jednak nieco lepiej widoczna. Podobnie jest z drzwiami i bramkami zamykanymi na klucz. Pamiętaj więc, aby przed zakupem sprawdzić zarówno napięcie, jakim mogą być zasilane lampy, jak i możliwe do zastosowania źródła światła.

Jak wybrać żarówki?

Wybór źródła światła na posesji jest nie mniej ważny niż w przypadku aranżacji wewnątrz budynku. Producenci oferują kilka możliwości. Jedną z nich są lampki zasilane ogniwami solarnymi. Nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej, jednak ich działanie uzależnione jest od pogody i możliwości naładowania promieniami słonecznymi. Dają delikatne światło rozpraszające się w niewielkiej odległości od źródła. Stosowane są raczej jako dodatkowy, ozdobny poblask.

Innym rozwiązaniem mogą być dobrze znane żarówki halogenowe o przyjemnej, ciepłej barwie. Choć ten klasyk jest w stanie dobrze oświetlić teren, obecnie jest nieco mniej chętnie wybierany ze względu na nowszą, bardziej wydajną alternatywę, jaką są żarówki LED.

Poprawiająca się świadomość o wpływie codziennych decyzji człowieka na środowisko naturalne oraz dążenie do uzyskania jak najbardziej solidnego sprzętu sprawia, że energooszczędne oświetlenie LED cieszy się stale rosnącą popularnością. Efektywnością nie ustępuje halogenowym odpowiednikom, jednak technologia produkcji sprawia, że jest ono bardziej odporne na uszkodzenia i tańsze od innych rodzajów oświetlenia w eksploatacji. Mniejsze zużycie prądu okazuje się nieść korzyści nie tylko przyrodzie, ale również portfelom właścicieli oświetlenia.

Na pole czy na dwór? Design dla każdego

Wybór oświetlenia zależy nie tylko od dopasowania budowy lampki do instalacji elektrycznej i użytkowości, ale także od preferencji estetycznych. Modele, które świetnie sprawdzą się w sielskich ogrodach pełnych rabat z polnymi kwiatami nie zawsze będą pasowały do minimalistycznych lub – wręcz przeciwnie – iście dworskich tarasów. Przed wyborem lamp ustal między innymi to, czy chcesz, żeby były jednym z eksponowanych elementów ozdobnych, czy raczej mają być subtelnym, nie skupiającym uwagi funkcjonalnym dodatkiem. Zmierz wysokość, jaką mają osiągnąć lampy stojące. Zastanów się, czy w pewnych miejscach – na przykład przy elewacjach – najlepszym rozwiązaniem nie będą kinkiety podkreślające strukturę ścian.