Opublikowano:

Jak efektywnie oświetlić ogród?

oświetlenie ogrodu

Oświetlenia ogrodowe często kojarzą się z długimi letnimi wieczorami spędzanymi na tarasach i z towarzyszącą im delikatną, nastrojową poświatą. Choć jest to niezwykle ważny element aranżacji przestrzeni, którego wartość estetyczną trudno przecenić, równie istotne są jego cechy funkcjonalne. Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu, aby było nie tylko efektowne, ale też ergonomiczne?

Jak dopasować światło w ogrodzie?

Komponując aranżację oświetlenia ogrodowego warto postawić na różnorodność. Choć wybór jednej, bardzo jasnej lampy oświetlającej jak największy obszar może stwarzać pozory najsprytniejszego pomysłu, w praktyce nie jest to zbyt dobre rozwiązanie.

Przede wszystkim, natężenie światła powinno być dostosowane do preferencji ludzkiego oka. Dokonując wyboru należy więc wziąć pod uwagę różnice między potrzebami wzroku podczas przebywania w mieszkaniu, a wrażliwością z jaką odbieramy bodźce przebywając na zewnątrz po zmroku. Zastosowanie zbyt jasnego oświetlenia może drażnić zmysły i – zamiast pomagać – przeszkadzać. Czasami w zastępstwie jednego jarzącego punktu warto zastosować dwie mniej intensywne lampki.

Źródła światła przyjazne środowisku

Wybierając źródła światła warto postawić na zrównoważone rozjaśnienie wybranych obszarów. Najbardziej efektywne będą więc energooszczędne lampki LED. Emitują intensywniejsze i bardziej stabilne światło od lamp solarnych, a jednocześnie są bardziej ekonomiczne i odporniejsze na uszkodzenia niż źródła halogenowe. Do zasilania potrzebują też mniej prądu, a ich żywotność jest znacznie dłuższa od klasycznych żarówek. Choć jest to nowoczesne rozwiązanie, bezustannie zyskuje popularność, dzięki czemu łatwo znaleźć je w ofercie także polskich, solidnych producentów lamp ogrodowych.

Aranżacja oświetlenia ogrodowego

Kolejną zasadą planowania oświetlenia zewnętrznego jest odpowiednie podzielenie obszaru, nad którym pracujemy. Rodzaj lamp powinien zostać dopasowany do ich funkcji zależnie od tego, czy będą miały zastosowanie praktyczne czy dekoracyjne. Zrób mapę miejsc na posesji, które chcesz oświetlić. Mając taką pomoc, możesz podzielić obszar na mniejsze części uwzględniając to, jaką rolę pełni każda z nich. To znaczne ułatwienie późniejszego doboru intensywności lamp.

• Oprawa wokół domu

Oświetlenie niezbędne do bezpiecznego poruszania się w okolicy domu musi być nieco jaśniejsze od pozostałych. Do tej kategorii należy przypisać najczęściej uczęszczane miejsca, takie jak schody, podjazdy, drzwi wejściowe czy garaż. Korzystanie z tych elementów powinno być łatwe i nieograniczone. Bezpośrednio przy budynku dobrze sprawdzają się różnego rodzaju kinkiety, które zapewniają odpowiednią widoczność, jednocześnie podkreślając ciekawe faktury elewacji. Przemyślane rozmieszczenie kinkietów sprawia, że są one nie tylko funkcjonalne, ale tworzą też elegancką dekorację.

• Oświetlenie ogrodowe do altany i tarasu

Oświetlenie do altany i tarasu może mieć mniejsze natężenie, jednak powinno zapewniać dostateczną widoczność najbliższego otoczenia. To właśnie w tych miejscach najczęściej spędzamy letnie wieczory z przyjaciółmi. Światło powinno więc być miękkie i relaksujące. Należy jednak pamiętać, aby jednocześnie nie było za słabe – spędzając wiele czasu w zbyt ciemnym otoczeniu zmęczymy wzrok. Tu również idealnie sprawdzą się lampki przymocowane do ścian.

• Dekoracyjne oprawy świetlne

Funkcjonalność i energooszczędność to nie wszystko. Dopiero połączenie tych cech z funkcją ozdobną sprawia, że potencjał dobrze zaprojektowanych lamp może być w pełni wykorzystany. Wystarczy kilka delikatnych, przytłumionych źródeł światła, które podkreślą formę wybranych krzewów czy kompozycje rabat, przy okazji rzucając nieco światła na znajdującą się obok alejkę.

Planując efektywne oświetlenie należy pamiętać o zachowaniu złotego środka. Punkty, między którymi często się poruszamy, zawsze muszą być dobrze oświetlone – to kwestia bezpieczeństwa, o które powinniśmy dbać przede wszystkim. Nie należy jednak równie intensywnie oświetlać pozostałych sekcji posesji. Miejsca, w których chętnie spędzamy wolny czas, powinny sprzyjać odprężeniu – wystarczy, że będziemy widzieć, co znajduje się dookoła nas. O estetykę i efekty dekoracyjne można zadbać nie tylko poprzez oświetlenie kolejnych kwiatów czy trawnika, ale też wykorzystując grę cieni rzucanych przez drzewa i krzewy znajdujące się w pobliżu zainstalowanego już źródła światła.