Każdy właściciel domu jednorodzinnego chce, aby jego ogród pięknie się prezentował. Dzięki nowoczesnemu i energooszczędnemu oświetleniu urokiem ogrodu można obecnie cieszyć się również po zmroku. Jak zaprojektować oświetlenie ogrodowe i w jaki sposób poprawnie je zamontować? O tym właśnie opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Pomoc profesjonalistów
Zawsze najlepszym sposobem jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów. Przygotują oni projekt idealnie dopasowany do wielkości, stylu ogrodu i oczekiwań jego właściciela. Oświetlenie wygląda wtedy spójnie i dodaje ogrodowi przytulnego charakteru. Projektanci ogrodów wiedzą też, gdzie dokładnie porozmieszczać lampy, aby oświetlenie ogrodowe było nie tylko dekoracyjne, ale też praktyczne i pozwalało wygodnie korzystać z ogrodu po zmroku. Korzystając z pomocy naszej firmy, każdy właściciel ogrodu może być pewny, że wybrane lampy będą energooszczędne i przyjazne środowisku. Na życzenie klienta zajmiemy się również montażem oświetlenia – po akceptacji projektu nie musi się on już niczym martwić.
Własny projekt
Osoby, które planują rozświetlenie ogrodu na własną rękę, muszą wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, wszystkie lampy powinny świecić podobnym światłem. Zimne światło lepiej sprawdza się przy jasnych, nowoczesnych elewacjach, do tradycyjnego domu i ogrodu lepiej wybrać światło ciepłe. Po drugie, należy zastanowić się, które części ogrodu chcemy dobrze doświetlić, a którym dodać tylko nastrojowej poświaty – i tak zaplanować ilość lamp. Po trzecie – w przypadku, gdy na naszej działce znajduje się oczko wodne lub staw, wybierzmy oświetlenie przystosowane do pracy przy zbiorniku wodnym, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim. Montaż lamp pionowych nie jest trudny, lecz wymaga cierpliwości i czasu. Prace rozpoczyna się od wykopania rowów, w których umieszczone będą przewody i podstawy lamp. Tam, gdzie planujemy podłączyć lampy, pozostawia się ok. 15 cm przewodu nad ziemią. Za podstawę lampy zazwyczaj służy betonowy bloczek, przez który przewierca się otwór na przewód. Bloczek umieszcza się w ziemi i dokładnie poziomuje. Dopiero wtedy można zabrać się za montaż oprawy, a wreszcie – obrobienie przewodu i podłączenie lampy.