Opublikowano:

Dobór oświetlenia, a podział ogrodu na strefy

lampy ledowe podkreślające kwiaty w ogrodzie

Każdy ogród można podzielić na strefę rekreacyjną, reprezentacyjną i gospodarczą, które można podkreślić za pomocą oświetlenia. Odpowiednio dobrane lampy ogrodowe nie tylko poprawią estetykę domu i ogrodu, ale także wpłyną na bezpieczeństwo. Aby jednak tak się stało, muszą zostać odpowiednio dobrane do otoczenia. Projektując ogród, warto zatem łączyć estetykę z funkcjonalnością.

Podział ogrodu na strefy za pomocą światła

Za pomocą lamp ogrodowych można efektywnie podświetlić elementy dekoracyjne i roślinność o ciekawym kształcie oraz wyznaczyć ścieżki komunikacyjne. Idealnie do tego zadania sprawdzą się lampy emitujące światło punktowe, które skierują wiązkę światła w określone miejsce. Na podjazdach i ścieżkach warto zamontować lampy nawierzchniowe, a do terenu wokół altany lampy zewnętrzne stojące. Światłem rozproszonym można podświetlić taras i wejście do domu oraz strefę gospodarczą. Nad drzwiami najlepiej zawiesić kinkiet a do oświetlenia tarasu można zastosować kilka źródeł światła, dzięki czemu oświetlimy całą jego powierzchnię. Warto także zadbać o ciekawe efekty dekoracyjne.

Jak efektownie podświetlić ogród?

Za pomocą odpowiednio dobranych lamp ogrodowych można stworzyć niemal bajeczną scenerię we własnym ogrodzie. Efekt księżycowej poświaty uzyskamy, kierując niewielką ilość rozproszonego światła o chłodnej barwie w kierunku rośliny, a dzięki zastosowaniu źródeł światła o zróżnicowanej jasności możemy podkreślić perspektywę i uzyskać bardzo ciekawe efekty przestrzenne. Umieszczając lampę za rośliną, podkreślimy jej kontur. Często stosowanym zabiegiem jest cieniowanie — wówczas lampę umieszczamy przed rośliną w taki sposób, aby cień padał na elewację domu lub innego obiektu.