Opublikowano:

Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w niewielkim ogrodzie?

światło latarni w ogrodzie

Wbrew pozorom aranżacja i oświetlenie małego ogrodu nie jest prostym zadaniem – możliwości są nieco ograniczone przez niewielką przestrzeń. Kluczowe jest dobranie spójnych elementów oświetlających elewację i podjazd pasujących do lamp ogrodowych. Dobrym pomysłem na niewielkiej przestrzeni jest zastosowanie oświetlenia wokół domu na całej szerokości ścian lub lamp wpustowych w podbitce, które częściowo podświetlą ogród. Do oświetlenia domu warto wybrać lampy punktowe, a na podjeździe lepiej sprawdzi się oświetlenie rozproszone, które zapewni optymalną widoczność i podkreśli przebieg traktu komunikacyjnego. Przy alejkach można zastosować lampy stojące lub lampki najazdowe.

Snop skupionej wiązki światła doskonale sprawdzi się do podświetlenia roślinności w ogrodzie, co pozwoli uzyskać wyjątkowy efekt, zwłaszcza jeśli lampy ogrodowe stojące umieścimy w pobliżu roślin o nietypowym kształcie. Oświetlenie punktowe warto także zastosować przy elementach małej architektury ogrodowej, w pobliżu fontann, rzeźb i innych dekoracji. Do podświetlenia punktowego można wybrać zarówno lampy stojące, jak i oczka wpustowe.

Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie?

Przy projektowaniu oświetlenia ogrodu trzeba zastanowić się nad wyborem barwy światła. Najlepszy efekt uzyskamy, stosując jednolite oświetlenie zarówno wokół domu, jak i przy podjeździe oraz na terenie ogrodu, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z niewielką przestrzenią. Kolejna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę to rodzaj lamp i ich rozmieszczenie. W małym ogrodzie wystarczy podświetlić zaledwie kilka kluczowych elementów a efekt i tak będzie spektakularny. Idealny zestaw do małego ogrodu to kinkiet zewnętrzny na elewację, stojące lampy ogrodowe przy podjeździe i alejkach ogrodowych emitujące rozproszone światło oraz punktowe oświetlenie roślinności i elementów małej architektury w różnych częściach ogrodu.