Opublikowano:

Jak dobierać elementy oświetlenia ogrodowego pod kątem trudnych warunków atmosferycznych?

oświetlenie nocą w ogrodzie

Elementem, który bez wątpienia nadaje wyjątkowego charakteru ogrodowi, jest oświetlenie. Wybierając je, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd lamp, ale również na to, czy zapewniają optymalną ilość światła. Niemniej istotną kwestią jest ta, że oświetlenie ogrodowe jest narażone na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Jak dobrać poszczególne części oświetlenia, aby było trwałe i  nie uległo zniszczeniu podczas niepogody?

Przede wszystkim bezpieczeństwo instalacji

Jedną z ważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, planując kupić kinkiety ogrodowe czy inne elementy oświetlenia zewnętrznego, jest bezpieczeństwo. Właśnie dlatego najpierw warto zastanowić się, jakie są potencjalne zagrożenia i co może sprawić, że lampy przestaną działać albo spowodują pojawienie się zagrożenia. Jeśli chodzi o nasz klimat, to trzeba zwrócić uwagę głównie na opady atmosferyczne, niskie temperatury i wiatr.

Właśnie dlatego podstawowym kryterium, jeśli chodzi o bezpieczeństwo oświetlenia ogrodowego i zewnętrznego, powinien być stopień szczelności IP. Ten parametr określa szczelność obudowy na pył i wodę. Stopień szczelności IP jest wyrażony w dwóch cyfrach, z czego pierwszą należy rozumieć jako stopień ochrony przed wnikaniem ciał stałych, a drugą wody.

Po wyborze szczelnego oświetlenia, na przykład lamp stojących ogrodowych czy kinkietów i dopasowaniu jej do estetyki przestrzeni, czy własnych preferencji, przychodzi czas na montaż. Prace, które się z tym wiążą, mają równie duży wpływ na bezpieczeństwo instalacji, co dobór lamp, które spełniają określone kryteria.

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając i montując oświetlenie ogrodowe?

Należy pamiętać, że instalacja zewnętrzna powinna być podłączona do oddzielnego obwodu. Co więcej, zastosowany przewód powinien uprzednio zostać zabezpieczony przed ryzykiem porażenia prądem. Dzięki temu można mieć pewność, że lampy ogrodowe nie stwarzają zagrożenia oraz nie ulegną zniszczeniu, na przykład podczas deszczu. Omawiana kwestia jest szczególnie istotna w kontekście ogrodów, w których bawią się dzieci, ponieważ minimalizuje ryzyko nieszczęśliwych wypadków.