Opublikowano:

Ewolucja oświetlenia ogrodowego – co zmieniło się na przestrzeni lat?

lampa naftowa

Historia oświetlenia sięga kilku tysięcy lat. Na początku był ogień, natomiast dziś w sklepach znajdują się coraz to nowocześniejsze propozycje lamp, które nie tylko mają efektywnie oświetlać przestrzeń, ale również pełnią funkcje estetyczne. Ponadto niektóre gwarantują też mniejsze zużycie energii. Mowa tutaj na przykład o oświetleniu ogrodowym, które skutecznie uprzyjemnia wieczorne spędzanie czasu na zewnątrz i pozwala bezpiecznie się przemieszczać przed domem po zmroku. Jak się zmieniało na przestrzeni lat?

Od świecy na nafty do żarówki

Zanim w sklepach pojawiały się kinkiety ogrodowe czy inne elementy oświetlenia zewnętrznego, które dziś stosuje więcej osób, bardzo dużo się zmieniało w tej kwestii. Jak wiadomo, na początku był ogień, ale oprócz tradycyjnego światła pochodzącego z ogniska na uwagę zasługuje też z pewnością świeca. Ten element z biegiem lat również ewoluował i tak na przykład w X wieku pojawiły się świece sojowe. Później z kolei zostały wynalezione lampy gazowe. Pierwsze żarówki z kolei zaczęły być używane u schyłku XIX wieku. Pierwsze próby wiązały się z wykorzystaniem włókien bambusowych czy węgla drzewnego. Jeśli natomiast chodzi o pierwszą żarówkę elektryczną, to pojawiła się w 1879 roku. W kolejnych latach była udoskonalana.  

Jak dziś wygląda oświetlenie ogrodowe?

W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, jeśli chodzi o lampy stojące ogrodowe czy inne elementy oświetlenia zewnętrznego. Mowa tutaj między innymi o rodzajach wykorzystanych żarówek. Z uwagi na to, że energooszczędność dla wielu osób staje się coraz istotniejsza, to do najpopularniejszego oświetlenia ogrodowego bez wątpienia zaliczamy oświetlenie LED.

Dzięki niemu można nie tylko zaoszczędzić sporo na rachunkach za energię elektryczną, ale również liczyć na długą żywotność takich produktów. Kolejną kwestią jest odporność oświetlenia LED na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, na przykład deszczu czy niskich temperatur. Ponadto takie elementy zapewniają dobrej jakości światło, więc świetnie się sprawdzają podczas rodzinnego grillowania.