Opublikowano:

Oświetlenie zewnętrzne jako element zabezpieczenia posesji

oświetlenie

Posesja dobrze oświetlona to posesja bezpieczna. Lampy ogrodowe skutecznie odstraszają potencjalnych złodziei, nawet jeśli nie świecą się przez cały czas. Dobrym rozważaniem są lampy z czujnikami ruchu, dzięki którym zużycie prądu jest mniejsze. Lampy świecą się tylko wtedy gdy wykryją ruch i gasną po określonym czasie. Inwestycja w lampy zewnętrzne jest zatem nie tylko inwestycją w estetykę, ale także w bezpieczeństwo mienia i mieszkańców.

Praktyczne oświetlenie ogrodu, czyli jakie?

Planując oświetlenie ogrodu, warto wyznaczyć strefy, które chcemy oświetlić i wytyczyć miejsca montażu lamp. Najczęściej oświetlenie zewnętrzne domu skupia się wokół wjazdu na posesję i drzwi wejściowych oraz w pobliżu stref relaksu. Dzięki takiemu rozmieszczeniu można się swobodnie poruszać po ogrodzie nawet po zmroku. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie większe bezpieczeństwo, warto zainwestować w oświetlenie wokół całego budynku – można użyć zarówno kinkietów, jak i lamp stojących, a także małych lampek montowanych w podbitce. Dobrym rozwiązaniem jest montaż lamp z czujnikami ruchu z tyłu posesji i w miejscach, gdzie najrzadziej przebywamy. Takie lampy zaświecą się tylko w razie potrzeby.

Sposób na odstraszanie złodziei

Żaden włamywacz nie odważy się wejść na teren dobrze oświetlonej posesji. Dzięki lampom ogród będzie się pięknie prezentował także po zmroku, a nasz dom będzie dużo bezpieczniejszy. Odpowiednio dobrane lampy stworzą niesamowity spektakl cieni na posesji i podkreślą walory ogrodu, a jednocześnie zniechęcą nieproszonych gości do wtargnięcia na teren prywatny oraz skutecznie ostudzą zapędy wandali, którzy zastanowią się kilka razy, zanim podejmą próbę zniszczenia ogrodzenia.